Podatek od pożyczki czyli jak rozliczać zyski z kokosa?

Wpis ten jest odpowiedzą na jedno z pytań zadane w komentarzu :

Anonim

„ Z chęcią przeczytałbym u Ciebie wpis dotyczący podatku z kokosa i sposobów rozliczania się.”

Jako, że w poprzednim roku miałem z tym mały problem, i po wizycie w Urzędzie Skarbowym jestem już oświecony i nawet jeszcze pamiętam jak się to robiło i o co chodziło, to podzielę się tą wiedzą.

http://www.flickr.com/photos/59937401@N07/

Podatek od pożyczek, jest podatkiem od zysków kapitałowych. Wynosi on 19%. Co do udzielania pożyczek, są jeszcze inne ciekawe przepisy mówiące o tym, że na przykład nie można jednej osobie pożyczyć więcej niż 5 tysięcy przez jakiś tam okres czasu, ale w to się nie będę wgłębiał. Mnie to bynajmniej na pewno szybko nie czeka, jeśli chodzi o tak duże kwoty i to jeszcze dla jednej osoby.

Sam serwis kokos zainteresował się też kwestią podatkową a pod tym adresem możemy znaleźć opinie prawną:

To co z tej całej długiej opinii interesuje nas najbardziej to te dwa fragmenty:

„Pożyczkodawcę obciąża podatek dochodowy od osób fizycznych. Dla pożyczkodawcy dochodem będą tylko i wyłącznie otrzymane w roku podatkowym faktycznie (kasowo), odsetki od pożyczek (a nie spłata nominału samej pożyczki), przy czym łączna kwota spłacanych odsetek opodatkowana będzie zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a dochód ten i podatek nie podlega łączeniu z innymi dochodami i podatkami.”

Wynika z tego, że płacimy podatek od pożyczki tylko z tego co faktycznie zarobiliśmy – to bardzo dobrze.

„Podatek dochodowy od osób fizycznych pobierany od źródła przychodów w postaci odsetek od pożyczek, zgodnie a art. 30a ust. 1 ustawy jest podatkiem zryczałtowanym, co oznacza, że nie łączy się go z innymi dochodami osiągniętymi z innych źródeł. Aby temu zapobiec, a jednocześnie umożliwić podatnikom składanie jednej deklaracji obejmującej różne źródła przychodów (dochodów), podatek ten jest doliczany dopiero po wyliczeniu dochodu na zasadach ogólnych i obowiązek jego wykazania realizuje się w rubrykach 195 (podatnik) i 196 (współmałżonek podatnika), zeznania podatkowego PIT – 36, w wersji obowiązującej w 2009r.”

A więc standardowo wypełniamy nasz PIT-36, a we wspomniane miejsce dodajemy obliczoną kwotę podatku zaokrągloną do pełnych złotych, która zostaje zsumowana z pozostałym podatkiem.

Dodatkowo sam serwis Kokos jest tak miły że tutaj sam oblicza nam należny do zapłaty podatek, ja w zeszłym roku miałem zawrotne 3 zł podatku;-) – ale to bym sam początek inwestowania. Z ciekawych rzeczy ten podatek również podchodzi pod Belkę. Czyli przy zysku 2,49 zł i poniżej nie zapłacimy podatku (a przynajmniej nie do końca tego roku – zobaczymy co wymyśli rząd)

Podsumowując:

Co zrobić żeby rozliczyć się z zysku na kokosie za rok 2011?

W marcu 2012 wchodzisz tutaj, czytasz czy się zgadza. Następnie standardowo wypełniasz PIT-36 tak jak zawsze i w pozycji 195 wpisujesz tą dodatkowo wyliczoną kwotę podatku.

Tyczy się to oczywiście nie tylko serwisu kokos, ale całego rynku pożyczek.

To wszystko!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

37 myśli nt. „Podatek od pożyczki czyli jak rozliczać zyski z kokosa?

 1. Esper

  Czyli to samo co z giełdą tylko, że na innym PiTie :) I zapewne tak jak tutaj można od podatku odjąć wszelkie związane z tym koszta :) Dobrze też by było robić sobie kopię tej strony która wylicza podatek, wręcz drukować, wiadomo jak to u nas jest w przypadku kontroli, a serwis np może zniknąć za 3 lata i nie będzie jak się odwołać do konta.

  Odpowiedz
  1. Damian Autor wpisu

   Co do kosztów w przypadku inwestycji na kokosie, to nie bardzo jakieś widzę ? Jako PD nie ponosimy kosztów. (?chyba?) No a kopię jak najbardziej, aczkolwiek system pożyczkowy social lending nie jest jeszcze dobrze „inwigilowany” przez Urzędy Skarbowe, ale przezorny zawsze ubezpieczony 😉

   Odpowiedz
 2. Anonim

  Dzięki za wpis :)

  Jeszcze jedno pytanie, gdzieś czytałem, ze podatek liczony jest tylko od kwot, które wróciły na nasze konto bankowe (a nie liczony dla kwot które wróciły na subkonto)? Tak więc, jeślibym w danym roku nic nie wypłacił na konto bankowe to podatek przechodzi na rok następny?

  Odpowiedz
  1. Damian Autor wpisu

   Wydaje mi się że tak, aczkolwiek nie jestem pewny i nie traktuj moich słów jako pewnik. Podobnie jest z innymi aktywami, np funduszami i giełdą, że podatek płacisz dopiero wtedy kiedy środki „wyjmujesz” więc w przypadku subkonta zapewne jest podobnie.

   Odpowiedz
 3. Esper

  Z takim zapytaniem najlepiej zwrócić się do kokosa :) Odpowiedzą zapewne szybciej niż jakiś urząd, gdzie będziesz tłumaczył 20 min o co chodzi co to jest kokos…

  No i skoro kokos sam oblicza podatek, to można się tym kierować :) Jeśli mając pieniądze u nich masz podatek 0, to obstawiam, że nie musisz.

  Choć suma summarum, wg mnie musisz :)

  ad koszta :) nie wiem czy jakieś są, ale zapewne od zysków w jakiś sposób można odjąć starty za niespłacone pożyczki.

  Odpowiedz
 4. Pingback: Dodatkowe informacje jak rozliczać zyski z kokosa - Od zera do milionera

 5. Piotr`

  Witam,

  podatek od zyskow na kokos placi sie od uzyskanych ‚kasowo’ (wplata na subkonto lub na rach bankowy) odsetek.
  Jest to podatek od zyskow kapitalowych tzw. Belki. Podstawy opodatkowania nie mozna pomiejszac o zadne koszty.

  W obu przypadkach i i PIT 38 i PIT 36 wypelnia sie pole wskazujace tylko kwote zryczaltowanego podatku 19% ( po zaokragleniach – zgodnie z ordynacja podatkowa). Nie ma mozliwosci wpisywania zadnych kosztow.

  Dziala to per analogia do lokaty bankowej z roznica, ze platnikiem podatku jest sam podatnik (inwestor), a nie bank, ktory normalnie placi za posiadacza lokaty podatek w momencie postawienia do dyspozycji odsetek.

  Odpowiedz
 6. Łukasz

  No wiec jeszcze raz i krótko – co jest podstawą opodatkowania, i jaki pit i co ile sie sklada – bo niektorzy twierdza ze mozna to placic co miesiac w formie zryczaltowanej. Ale jesli co rok, to jaki to pit, i co sie dokkladnie wypelnia ? fajnie by bylo gdyby ktos na przykladowym skanie pitu wypelnil losowymi liczbami i pokazał.

  Odpowiedz
  1. Qulin Autor wpisu

   W tym wpisie wszystko jest napisane jasno, zamiast obrazków proponuje przeczytaj tekst, jest która pozycja, jest jaki PIT, jest nawet opinia prawna.

   Odpowiedz
 7. Marian

  Witam,

  jeśli standardowo rozliczam pit37, to gdzie mam się rozliczyć z kokosa. Mam aż 1zł podatku do oddania. Czy dać sobie spokój? Czy US sprawdza kokosa?

  Odpowiedz
  1. Qulin Autor wpisu

   US w tej chwili raczej kokosa nie sprawdza, nie ma do tego narzędzi, choć nikt nie wie może wkrótce się pojawią. Ja w tamtym roku miałem do zapłacenia 4 złote i jak poszedłem spytać się Pani w Urzędzie to powiedziała żebym z taką kwotą dał sobie spokój.

   Odpowiedz
    1. Qulin Autor wpisu

     Uważam, że zdecydowanie tak – ja miałem 3 złote i sama naczelnik US powiedziała mi, że za to mnie nikt ścigać nie będzie, choć z drugiej strony możesz zapłacić – your choice 😉

     Odpowiedz
     1. Himawari

      No ta jak sama naczelnik prosi, to nie mogę odmówić 😛 Już nie chodzi o to, że żal mi tych 4 zł (a co tam..stać mnie :P), ale o sam fakt wpełniania Pit-u, bo jakoś nie mogę się w tym połapać 😉

      Dziękuję bardzo ^^

 8. Mariusz

  nie wiem tylko czemu wspomnane bylo ze wpisuje sie w pozycje 195 pit-36 gdyz tam jest podatek uzyskany za granica a takie cos jak kokos finansowo czy zakra podaetek powinien byc w pit-36 w pozycji 191 jako zryczaltowany podatek dochodowy

  Odpowiedz
 9. Łukasz

  Witajcie, szukam informacji na temat odprowadzenia podatku z tylulu uzyskania pozyczek na kokosie. Wszystko byloby jasne, gdybym na stalem mieszkal w Polsce. A ja mieszkam na stale w Holandii, mam tu meldunek i bedac na urlopie udalem sie do ksiegowego ktory z kolei udal sie do US i wyszlo tak, ze nie moge sie rozliczyc w Polsce z tego. Nastomiast zamiast 19% podatku, musialem odprowadzic od tego 5%, a reszte kazali mi sie rozliczac w Holandii. Porazka jakas… Nie wiem jak to rozgrysc. Czy ktos moze pokierowac jak to zrobic? Do odprowadzenia mam kwote okolo 600 zl. Pzdr.

  Odpowiedz
 10. Łukasz

  No i dokladnie tak zrobilem, ale szczerze male mieli o tym pojecie, bo nie spotkali sie z podobnym przypadkiem. Rowniez dzwonilem do wojewodzkiego US i bylo podobnie. Podali nr. do Ministerstwa Finansow w Toruniu i tam kazali pytac. Niestety nie udalo sie dodzwonic.
  Jednak dziwi mnie dlaczego mieszkajac za granica, a dochod uzyskany jest w Polsce, nie chca mi przyjac PITu na 19%, twierdzac ze powinienem rozliczyc sie z tego w Holandii, ale oczywiscie 5% od tego biorą.. nie kumam.

  Odpowiedz
  1. Qulin Autor wpisu

   Szczerze powiedziawszy 600 zł nie jest duża kwotą, i US w Holandii raczej nie odnajdzie Cię na kokosie, może przy takiej skali odpuść to rozliczenie po prostu jak nawet nikt Ci nie potrafi doradzić, ewentualnie weź jakaś interpretacje na piśmie od US swojego i w Holandii i jesteś czysty, że po prostu prawo jeszcze tego nie ogarnie w kwestii opodatkowania – jeszcze z opcją za granicą.

   Odpowiedz
  2. Tomasz

   Witam
   Rozwiązał Pan może problem z tym podatkiem z kokosa? Jestem w tej samej sytuacji. Mieszkam za granicą i nie bardzo wiem jak się z tego kokosa rozliczyć.

   Odpowiedz
 11. DiPejcz

  a co z przychodami z tytułu w programie partnerskim?
  otrzymałem od BM pit -8C z onformacją o moich przychodach z ww. tytułu w wysokości 16,00 pln :)

  czy to już jest wliczone w podatek, który wyliczył KOKOS czy musze to osobno rozliczyć ????

  pozdrawiam
  DiPejcz

  Odpowiedz
 12. Tomasz

  Mam podatek z kokosa 37 zł do zapłaty. Również mieszkam za granicą i nie bardzo wiem jak się z tego rozliczyć.

  Czy wypełnienie PIT-u 36 wpisując przychód (196zł) w rubrykę poz.77 „inne źródła niewymienione w wierszach 1-7”, a następnie wpisując w rubrykę poz.191 „zryczałtowany podatek dochodowy” 37 zł wystarczy ?

  Odpowiedz
 13. Marek

  witam
  cieszę się że znów blog ruszył od kwietnia (z tej strony posyłam pozytywną energię do dalszych ciekawych postów) a jak to kwiecień czas na rozliczenia za rok 2013

  mógłbyś mi podać dokładnie która to rubryka w pit 36 teraz jest jeśli chciałbym rozliczyć się za kokosa?? rubryka 178? czy gdzieś indziej to mam wpisać?

  z góry dzięki śliczne

  Odpowiedz
  1. Qulin Autor wpisu

   W tamtym roku była to kolumna 192 bodajże, w tym roku układ niedużo się zmienił – sprawdzę jak mam u siebie (księgowa się tym zajmuje) i dam znać 😉
   Na 99% wydaje mi się, że teraz to jest okienko nr 199.

   Odpowiedz
 14. meursault

  Cześć! właśnie dzisiejszego dnia chciałem złożyć pita i wyszła mi jakaś kwota z groszami, co zostało zakwestionowane przez US? Zaokrągla się do pełnych złotych? Jak to było w Waszym przypadku? Dzięki za informację!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *